28 Ağustos 2016 Pazar

Kocaman bir EVET!

'Hayır bu olamaz.', 'Bu olmamalı!', 'Bunu hak etmiyorum.' cümleleri hayata  bakışımız hakkında çok net bilgi verir. 'Hayatta zorluklar, engellemeler olmamalıdır. Her şey beğeneceğim şekilde tasarlanmalı ve ben onları yaşamalıyım.'

Peki bu bakış açısının gerçekçi olmadığını bu yaşımıza kadar kaç defa test ettik? Oyuncağımız kaybolduğunda, bir yakınımızın ani vefatında, çok sevdiğimiz fincanımız kırıldığında, uçak rötar yaptığında, trafik kilitlendiğinde, beklenen telefon gelmediğinde, reddedildiğimizde... Hayatın akışı içinde pek çok kez bunu tecrübe ettik. Peki öğrenmedik mi?


Yaşamın sürekli kazanmak, haklı çıkmak, keyif almak, mutlu olmak olmadığını.Her şeyin güzel olduğu ve sürekli güzel kaldığı bir ömür yaşamayı beklemek ütopya olamayacak kadar gerçek dışı. Gerçek içi olan, insanlığın bir parçası olduğumuz ve bir başkasının yaşantısında olup bitenlerin bizlerin de yaşantısında yer alması potansiyelidir.
Bu nedenle iyi ve güzel şeyler olması beklentisi kadar tatsız şeylerin olasılığına da hazır olmalıyız.
Çünkü sen ne kadar güzel, zengin, akıllı, pratik, eğitimli olursan ol, hayatın tüm değişkenlerini kontrol edebilen biri değilsin.


Bu yüzden şöyle diyorum: Nasıl ki sevdiğin insanı 'kafana yatan-yatmayan' her yönüyle kabul edip, sarılıyorsan hayata da böyle bakmalı. Onu olduğu gibi kabul edip kocaman bir evet demeli. Ve illa ki kabul edilebilir olması için de bireysel gayretimizi göstermeli.

TEOG Mu? O İş Kolay!

Kolay çünkü bu süreçteki öğrenciler için kaleme alınmış özel bir rehber kitap var. Öğrencilerin ders, okul, sınav başarısı için kaleme...